Artykuł w punktach

Papier ksero nadal najważniejszy w biurze

Papier ksero nadal najważniejszy w biurze

Papier ksero

Często spotykamy się ze stwierdzeniem – papier to papier. Nic bardziej mylnego. Papier ksero a właściwie powinniśmy go nazwać papier biurowy, posiada wiele właściwości i parametrów, które decydują, do czego powinniśmy go użyć i które mają wpływ na jakość gotowego produktu, czyli wydruku. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze papieru biurowego ?

Jaki papier ksero wybrać?

Jaki papier ksero wybrać
Porozmawiajmy o papierze.

Podstawowymi parametrami papierów biurowych są:

  • format
  • gramatura
  • białość

Format – czyli inaczej wielkość kartki. Najbardziej popularnym formatem, który wykorzystywany jest w pracach biurowych to papier A4 (210x297mm). Większość drukarek właśnie „drukuje” na tym formacie. Większe urządzenia mogą drukować na papierze A3 (297x420mm). Papier A4 wykorzystywany jest do wydruku najpopularniejszych dokumentów – pism urzędowych, skryptów, raportów, korespondencji wewnętrznej i zewnętrznej.

Gramatura – mierzona jest w g/m2 i określa nam, ile gram waży arkusz papieru o wymiarach 1 metra kwadratowego. Czy gramatura papieru określa nam jego grubość i sztywność ? Na pewno tak, ale nie możemy tego przyjąć za regułę. Na grubość i sztywność papieru ma również wpływ jego struktura, a także, z czego został wykonany. W różnych krajach podstawowe gramatury papierów biurowych są różne. W Polsce najpopularniejszą gramaturą papieru jest 80 g/m2. Papiery o większej gramaturze zapewniają większą trwałość, sztywność i nieprzezroczystość (większa nieprzezroczystość oznacza większą poufność) w przypadku ważnych dokumentów, takich jak raporty i prezentacje. Dobrą praktyką i zasadą jest używanie papieru o gramaturze 80 g/m2 i niższej do codziennego użytku wewnętrznego i papieru o gramaturze 90 g/m2 lub większej do użytku zewnętrznego, czyli do pism wychodzących poza nasze biuro.

Białość (poziom bieli), którą określamy w skali CIE (franc. Międzynarodowa Komisja Oświetleniowa). Na rynku występują papiery od 146 CIE do 170CIE. Im wyższy parametr tym papier jest bielszy. Czy bielszy znaczy lepszy? Nie zawsze tak jest. Bielszy to na pewno znaczy mniej ekologiczny. Do wybielania papierów używa się często odczynników chemicznych. Ale z drugiej strony, kolorowe wydruki na bielszym papierze będą lepsze z powodu większego kontrastu.

Szukasz dobrego i taniego papieru? Znajdziesz go w kategorii Papiery i artykuły papiernicze

Ekologiczny papier ksero

Nowoczesne biuro korzysta z papieru ekologicznego
Eko papier ksero.

Czy ekologiczny papier ksero powinien być szary ? Niekoniecznie. Rzeczywiście popularnymi w ostatnich latach papierami są papiery w odcieniach szarości. Nasi klienci, widząc taki produkt, oceniają nas jako proekologicznych. Jest jednak wiele innych czynników, które decydują o tym, że papier możemy nazwać ECO. Na przykład sposób, w jaki został wyprodukowany. Możemy się tego dowiedzieć najczęściej z opakowania papieru, na którym producenci prezentują uzyskane certyfikaty.

Certyfikat FSC – oznacza, że produkt powstał z surowców pochodzących z odpowiedzialnych źródeł.

Certyfikat EU Ecolabel – jest dobrowolnym programem europejskim, ustanowionym w 1992 r., aby zachęcić przemysł do wprowadzania na rynek wyrobów i usług bardziej przyjaznych dla środowiska. Podstawę do przyznawania oznakowania stanowią kryteria ekologiczne, publikowane jako decyzje Komisji Europejskiej.

Certyfikat PEFC – (Programme for the Endorsement of Forest Certification) to międzynarodowa organizacja pozarządowa o charakterze non-profit. Promuje ona zrównoważoną gospodarkę leśną poprzez niezależną certyfikację.

Certyfikat Blue Angel – (Niebieski Anioł, Blauer Engel) jest najstarszym i najbardziej znanym certyfikatem na świecie, skupionym zwłaszcza na procesie przetwarzania surowców oraz produkcji towarów pod kątem ich wpływu na środowisko naturalne.

Co się dzieje, gdy zabraknie papieru do drukarki?

Chyba każdemu się zdarzyło, że w chwili, gdy mięliśmy wydrukować ważne dokumenty w domu lub w biurze, okazało się, że w drukarce szuflada jest pusta, a z pudełka wyciągną ktoś ostatnią ryzę papieru ksero A4 lub A3. Taka sytuacja bywa często tak stresująca, jak w przypadku gdy braknie papieru w toalecie. Dlatego warto wypracować sobie nawyk kupowania papieru z lekką nadwyżką i na zapas. Określ sobie minimalną ilość, jaka powinna być zawsze w biurze. Może się zdarzyć, że nagle będziesz musiał wydrukować większą ilość stron w kilku egzemplarzach. Zakupy w pośpiechu na już i tzw. z przymusu mogą nie być tanie.

Ilość drukowanych dokumentów rośnie

Ilość drukowanych dokumentów rośnie
Drukujemy coraz więcej dokumentów.

Bezpapierowe biuro? Wydawałoby się, że w erze tabletów, smartfonów, e-maili i digitalizacji, ilość drukowanych dokumentów będzie spadała. Nie jest tak i ilość sprzedawanego papieru ciągle rośnie. Dzieje się tak dlatego, że informacji dociera do nas coraz więcej. Musimy je przetwarzać i zapamiętywać a jest naukowo stwierdzone, że lepiej przyswajamy sobie wiedzę z małej kartki papieru A4 niż z dużego ekranu monitora komputerowego. Także popularność i dostępność drukarek sprawia, że drukujemy coraz więcej nie tylko w firmach, ale też w domach.

Czy ograniczenie zużycia papieru przyniesie nam oszczędności? Pewnie tak jest, ale powinniśmy się kierować wyobraźnią i zdrowym rozsądkiem. Drukujmy to, co jest potrzebne, to co rozwija kreatywność naszych dzieci, to co pomaga w efektywnej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Używamy ciasteczek, dzięki którym strona działa poprawnie. Informacje o wykorzystywanych ciasteczkach znajdziesz na stronie Polityka prywatności.